Varför har du så bråttom?
Nej, jag frågade inte herrn bakom mig i kassakön på Coop idag.
Det var en ung pojk som hade svårt att få till betalandet, jag tror det var Swish, kassörskan hjälpte honom och gick runt kassadisken ett par ggr. Pojken blev stressad. Det tog flera minuter. Mannen bakom pratade med mig om modern teknik. Och sedan bad han flera gånger att kassörskan skulle hämta mer personal ed.
Han hade alltså pojken, en man och mig före sig. Efter någon minut öppnades en extra kassa för att hjälpa mannen i svart som hade mycket bråttom.
Nu tror jag inte alls han hade mycket bråttom, men att vänta ett par minuter i kön var för mycket för honom. Kassörskan fick som jag tolkade kämpa med att behärska sig i hur hon uttryckte sig till mannen som inte orkade med att det tog ett par minuter för pojken.
Henrik Hemrin
6 februari 2026
Comments powered by CComment